Moje Erasmus+ iskustvo Portugal (Braga) - job shadowing
Autor: Almir Škvorc, 27. 2. 2023.

Program Erasmus nudi niz mogućnosti za usavršavanje u struci, stoga sam se prijavila kako bih stekla nova znanja i vještine, upoznala kolege fizioterapeute i njihov način rada i mogućnosti edukacije u Portugalu.

Za sudjelovanje u Erasmus mobilnosti potrebno se prijaviti i priložiti motivacijsko pismo, te biti odabran između prijavljenih kandidata.
Erasmus praksu provela sam u ustanovi za fizioterapiju „Clinica Salutare“ u Bragi. Fizioterapeuti kao i drugi zaposlenici ustanove bili su vrlo ljubazni i srdačni. Predstavili su ustanovu i objasnili koje sve tehnike koriste u radu s klijentima.
Ističu se iznimnom ljubaznosti te profesionalnom, individualnom i holističkom pristupu klijentu.
U radu s klijentima koriste različite uređaje za biofeedback terapiju, vertikalizaciju  i simulaciju hoda. U korisnost tih uređaja uvjerila sam se tako što su mi omogućili da osobno isprobam terapijsku proceduru. Za liječenje raznih tegoba primjenjuju barokomoru, pilates vježbe i  osteopatiju.
Kineziterapijski postupci su prilagođeni klijentu koji izvode različite vježbe od jednostavnih pa do složenih motoričkih zadataka. Dvorana za kineziterapiju opremljena je različitim pomagalima (bicikl, traka za hodanje /trčanje, utezi, senzori, lopte različitih veličina, poligon s različitim visinama prepreka, razboj za vertikalizaciju i pootpomognuto hodanje, švedske ljestve) u zasebnoj prostoriji nalazi se bazen s vodom i trakom za hodanje /trčanje).
U ustanovi „Clinica Salutare“ naglašavaju holistički pristup, osim fizioterapijskih procedura naglasak je na edukaciji osobe o važnosti tjelesne aktivnosti, zdravoj prehrani, tehnikama disanja i psihičkom zdravlju.
Elektroterapijske procedure vrlo su slabo zastupljene, te povremeno primjenjuju različite struje, lasersku terapiju, ultrazvuk i TECAR terapiju (oblik kombinirane kontaktne dijatermije i elektroterapije).
Erasmus mobilnost omogućila mi je stjecanje novih znanja i vještina koje ću primijeniti u radu s učenicima kako bi nastava iz stručnih predmeta bila što kvalitetnija.

Julijana Vlaisavljević