Moje Erasmus+ iskustvo Njemačka (Germering) - job shadowing
Autor: Almir Škvorc, 27. 2. 2023.

Program Erasmus nudi niz mogućnosti za usavršavanje u struci, stoga sam se prijavila kako bih stekla nova znanja i vještine, upoznala kolege fizioterapeute i njihov način rada i mogućnosti edukacije u Njemačkoj.

Za sudjelovanje u Erasmus mobilnosti potrebno se prijaviti i priložiti motivacijsko pismo, te biti odabran između prijavljenih kandidata.
Erasmus praksu provela sam u ustanovi za fizioterapiju „Praxis Für Physiotherapie“ u Münchenu. Fizioterapeuti zaposleni u toj ustanovi bili su vrlo susretljivi i ljubazni. Upoznali su me s organizacijom radnog prostora, protokolom prilikom prijema i obrade klijenata. Ističu se po iznimno profesionalnom pristupu svakom klijentu, naglasak je na individualnom pristupu, komunikacijskim vještinama i manualnim tehnikama rada.
Od kineziterapijskih procedura provode terapijske vježbe prema statusu klijenta. Terapijske vježbe provode individualno koristeći različite metode relaksacije i aktivacije mišića. U radu s klijentima koriste: statičke i dinamičke vježbe, DNS tehniku (dinamička stabilizacija koja je bazirana na razvojnoj kineziologiji (razvoju djeteta do godine dana starosti)), PNF koncept (proprioceptivna neuromuskularna facilitacija), Bobath koncept (individualni terapeutski pristup koji se temelji na ponovnom učenju normalnog pokreta i držanja tijela, a usmjeren je na rješavanje problema osobama koje imaju teškoće u funkciji, držanju ili kretanju radi oštećenja u centralnom živčanom sustavu (moždani udar, povrede glave, Multipla skleroza, Parkinson…)
U radu s klijentima koriste i različite druge tehnike kao što su: Bowen, EMMETT, McKenzie, Mulligan terapija Kinesio Taping Method i Medical Flossing.
Osim navedenih tehnika primjenjuju i ostale fizioterapijske procedure: elektroterapiju masažu i termoterapiju.
Erasmus mobilnost omogućila mi je uvid u rad fizioterapeuta u Njemačkoj gdje veliku važnost pridaju manualnim tehnikama rada, dok je primjena elektroterapije i laserske terapije malo zastupljena.
Erasmus mobilnost omogućila mi je stjecanje novih znanja i vještina koje ću primijeniti u radu s učenicima kako bi nastava iz stručnih predmeta bila što kvalitetnija.

Julijana Vlaisavljević