preskoči na sadržaj

SREDNJA ŠKOLA ČAKOVEC

Login
Tražilica

National Archive in Strigova; the basic procedure of storing documents

Radionice za Dan Grada Čakovca

PROJEKTI

Now we move 2015.

Natječaj na Anteni Zg

SŠČ na Kongresu o boli

Move week

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ana, Adella i Dena
Autor: Almir Škvorc, 11. 5. 2022.

Iskustava iz Španjolske.


  1. Što je Erasmus+?

Erasmus+ je EU-ov program kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport u Europi s proračunom koji iznosi oko 26,2 milijarde eura.

  1. Kako se prijaviti?

Prijava je poprilično laka; potrebno je samo ispuniti potrebnu prijavnu dokumentaciju. Piše se motivacijsko pismo te nam se gledaju završne ocjene, a boduju se i motiviranost u struci i pojedinačne ocjene iz izabranih stručnih predmeta.

  1. Zašto sam se ja prijavio?

Prvobitno sam se prijavila zbog prijašnjeg pozitivnog iskustva iz Erasmus projekta iz Frankfurta. Veliki plus svemu tome je bilo određivanje stručne prakse u toploj Španjolskoj, a razvijanje vlastitih stručnih i jezičnih vještina nikad nije na odmet. Veliki je plus i to što za sudjelovanje u mobilnosti dobivamo dodatni džeparac.

  1. Kako smo se pripremali za mobilnost?

Imali smo organizirane satove iz španjolskog jezika gdje smo uspješno pohvatali osnove toga svjetskog jezika, uz to imali smo još financijsku, kulturološku ipedagošku radionicu.

  1. Gdje smo bili i što smo radili?
  2. : Dva tjedna provela sam u Clínica El Seranil u Malagi. To je klinika za mentalno zdravlje koja je smještena tik uz obalu mora. Tamo dolaze osobe s depresijom, bipolarnim poremećajem, anksioznošću, različitim poremećajima ličnosti, shizofrenijom. Glavne zadaće medicinske sestre u takvoj klinici su stalni monitornig pacijenata, primjena terapije, mjerenje vitalnih znakova, pomoć pri osnovnim ljudskih potrebama. Sudjelovali smo u grupnim aktivnostima, a svjedočili smo i hitnom prijemu jedne pacijentice.

Dena i Adella: Praksa se obavljala u domu za starije i nemoćne „Vitalia home“.  Poslovi medicinskih sestara su bili podjela oralne i parenteralne terapije, mjerenje vitalnih funkcija i glukoze u krvi, previjanje i prevencija dekubitusa i ostalih rana te zaprimanje novih korisnika. Nakon prakse u domu za starije i nemoćne „Vitalia home“ koja je završavala u 15.00h imali smo organizirane izlete po gradu, radionice španjolskog jezika ili slobodno vrijeme. Posjetili smo  Muzej Picasso, Interaktivni muzej glazbe, grad Granadu, popeli smo se na Alcazabu, isprobali smo tapase, paellu i ostala tradicionalna španjolska jela i pića, prošetali studentskim središtem Soho, a kako je za vrijeme našeg boravka bio Uskrs, a time i Veliki tjedan, imali smo priliku vidjeti procesije povodom Semane Sante te dolazak članova legije brodom te njihovu povorku kroz grad. Slobodno vrijeme iskoristili smo za kupanje i šetnju plažom koja je bila desetak minuta hoda udaljena od hostela u kojem smo bili smješteni. Centar Malage, u kojem smo svakodnevno bili, ipak je bio malo više udaljen od našeg smještaja, no kako smo vrlo brzo upoznali čari javnog prijevoza, ni to nije bio problem. Naravno, obavili smo i kupovinu u velikim shopping centrima u blizini, ali i mahali Antoniu Banderasu.

 

 

 

  1. Usporedba s praksom u Hrvatskoj
  2. : U našoj zemlji nisam imala još prilike boraviti u takvoj ustanovi.  A tu bih svakako skrenula pažnju na stalno prilagođavanje pacijenata na svakodnevnu okolinu koja ih očekuje nakon izlaska iz centra, a to postižu kombinirajući širok spektar kulturnih i sportskih aktivnosti s medicinsko-psihološkim djelovanjem primjerenim stanju pacijenta.

Dena i Adella: Praksa u domu za starije i nemoćne u Španjolskoj znatno se razlikuje od one u Hrvatskoj. Mnogo mladih medicinskih sestara i tehničara u Hrvatskoj želi pod svaku cijenu izbjeći rad u domovima za starije i nemoćne upravo zbog težine posla u njima. Jutarnja i večernja njega bolesnika, kupanje u krevetu ili tuširanje, spremanje kreveta, čišćenje okoline štićenika, podizanje i mijenjanje položaja u krevetu, hranjenje, brijanje – sve su to poslovi medicinske sestre u domovima za starije i nemoćne u Hrvatskoj. U Španjolskoj, ili barem u domu u kojemu smo mi obavljale praksu, to su poslovi bolničara. Točno su određeni zadaci medicinskih sestra i nitko se nikome ne miješa u posao jer se poslovi ne preklapaju. Osim razlike u poslovima, postoji i razlika u obrazovanju medicinskih sestara kod nas i kod njih. Naše petogodišnje obrazovanje u srednjoj školi tamo je na istoj razini kao da smo završile fakultet u Španjolskoj. Zbog toga su naši zadaci bili podjela parenteralne i oralne terapije, mjerenje tlaka i glukoze u krvi te previjanje rana. Ipak, postoje i neke negativne strane rada u zdravstvenom sektoru u Španjolskoj, što smo saznale iz razgovora s medicinskom sestrom koja nam je bila mentor. Mnoge klinike i domovi zapošljavaju medicinske sestre na samo nekoliko dana, a kako bi uopće dobile mogućnost rada u klinici, moraju skupljati bodove koje dobivaju radom u domovima za starije. Smjene tamo ne traju 12, već 8 sati, no u smjeni radi jedna do dvije medicinske sestre na osamdesetak korisnika. Također je poznato da u Španjolskoj nedostaje više medicinski sestara nego u ostatku Europe no mnogo je više zaposleni bolničara pa se taj nedostatak ni ne primjećuje.

 

  1. Moja iskustva i moji dojmovi

Ana: U radu su me najviše dojmile grupne aktivnosti koje se provode na dnevnoj bazi. Tu bih izdvojila terapiju životinjama, specifičnije psima. Terapije sa psima pokazala su značajno smanjenje simptoma traume, anksioznosti, depresije, ljutnje, PTSP-a. Psi poboljšavaju raspoloženje i doprinose osjećaju osobnog zadovoljstva, te se kraj njih osoba osjeća potrebno. Gledajući cjelokupni boravak u Malagi uživala sam dva tjedna u suncu okupanom kraju, španjolskoj kulturi i hrani, a svjedočili smo i jedinstvenoj manifestaciji uoči Uskrsa – Samani Santi.

  1. Bih li preporučio Erasmus+ praksu i zašto?

Erasmus + praksu svakako bih preporučila svakome barem jedanput u svojem školovanju. Rad u drugoj zemlji, upoznavanje tuđe kulture, razvitak sebe i svojihvještina, unapređenjeili učenje stranog jezika samo su jedni od benefita koje ovaj projekt pruža. Stoga iskoristi svaku moguću priliku za vlastiti razvoj!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju