Svaki tjedan (barem) pokus jedan
Autor: Marina Trstenjak Petran, 6. 10. 2022.

U eTwinning projektu Svaki tjedan (barem) pokus jedan sudjeluju učenici Srednje škole Čakovec s prof. Marinom Trstenjak Petran. U projekt su uključeni učenici i nastavnici partnerskih škola koji vole eksperimentirati. Glavni cilj projekta je eksperimentalni rad koji je uklopljen u nastavni proces kao sredstvo upoznavanja i istraživanja fizičkih pojava.

U eTwinning projektu Svaki tjedan (barem) pokus jedan sudjeluju učenici Srednje škole Čakovec s prof. Marinom Trstenjak Petran. U projekt su uključeni učenici i nastavnici partnerskih škola koji vole eksperimentirati. Glavni cilj projekta je eksperimentalni rad koji je uklopljen u nastavni proces kao sredstvo upoznavanja i istraživanja fizičkih pojava.  Sudionici projekta će izvoditi i snimati pokuse iz predmeta STEM područja i prikazati ih ostalim sudionicima projekta. Proučavat će fizičke i druge pojave izvodeći eksperimentalno istraživanje. Moguće je izvesti i digitalno istraživanje koristeći računalne simulacije i različite digitalne alate. Istraživački rad potiče učeničku intelektualnu aktivnost, tražeći od njih da pritom što više samostalno pretpostavljaju, opažaju, opisuju, zaključuju i analiziraju rezultate te predstavljaju rezultate istraživanja s kritičkim osvrtom. Pokusi mogu biti i demonstracijski u svrhu vizualizacije fizičke ili druge pojave, a koja potiče učenike na razmišljanje i pobuđuje znatiželju. Učenici će na online ili susretima uživo prezentirati jedni drugima istraživačke eksperimentalne radove. U izvođenju pokusa mogu biti angažirani učenici završnih razreda osnovne škole i svih razreda srednjih škola. Svi će pokusi biti objedinjeni u digitalnoj knjizi koja će poslužiti svim zainteresiranim učenicima i nastavnicima kao metodički materijal za eksperimentalni rad. Sve aktivnosti projekta pratit će objave na facebook stranici istoga.