Fizioterapeutski tehničar
Program osposobljava polaznike za rad u području zdravstva, s naglaskom na rehabilitaciju, prevenciju ozljeda i poboljšanje tjelesne pokretljivosti. Ovaj smjer kombinira teorijska znanja iz zdravstvenih i prirodnih znanosti s praktičnim vještinama potrebnima za rad u fizioterapiji.
Uvjeti za upis u program
U program za stjecanje srednje stručne spreme i prekvalifikacije za zanimanje fizioterapeutski/a tehničar/ka mogu se upisati polaznici koji imaju:
- završenu osnovnu školu
- navršenih 15 godina života
- liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti.
U program prekvalifikacije za zanimanje fizioterapeutski/a tehničar/ka mogu se upisati polaznici koji imaju:
- najmanje 17 godina starosti
- završenu srednju školu
- liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova fizioterapeutskog/e tehničara/ke.
Za polaznike koji se upišu u program prekvalifikacije provjerit će se svjedodžbe te nastavni planovi i programi škole koju su prethodno završili. Pritom će se utvrditi:
- razlike i dopune općeobrazovnih sadržaja koje polaznik treba polagati
- razlike i dopune strukovnih sadržaja koje polaznik treba polagati
- praktični dio nastave koju polaznik treba obaviti.
Prije početka izvođenja nastave svaki polaznik dobiva Odluku o razlikovnim ispitima, iz koje je vidljivo koji se predmeti i obrazovni sadržaji priznaju te koji se predmeti i obrazovni sadržaji uključuju u program nastavka obrazovanja, odnosno prekvalifikacije.
O programu
Program za stjecanje srednje stručne spreme i prekvalifikacije za zanimanje fizioterapeutski tehničar izvodi se u obrazovanju odraslih u trajanju od 2854 sata konzultativno-instruktivnom nastavom.
Broj sati svakog pojedinog teorijskog predmeta općeobrazovnog dijela iznosi 50 % od broja nastavnih sati propisanih nastavnim planom za redovito obrazovanje, a teorijski predmeti strukovnog dijela iznose 70 % od broja sati propisanih nastavnim planom za redovito obrazovanje. Vježbe se izvode u punom fondu sati propisanom nastavnim planom za redovito obrazovanje.
O nastavi
Konzultativno-instruktivna nastava izvodi se skupnim i individualnim konzultacijama. Skupne konzultacije čine 2/3 ukupnog broja sati za nastavu pojedinog predmeta utvrđenog u programu, izvode se s cijelom obrazovnom skupinom i obvezne su za sve polaznike. Preostalu 1/3 čine individualne konzultacije, koje se provode prema utvrđenom rasporedu i potrebi polaznika, neposredno u ustanovi, elektroničkom poštom i slično.
Skupne i individualne konzultacije organiziraju se prema utvrđenom rasporedu u ustanovi, koji se prije nastave objavljuje na oglasnoj ploči i dostavlja polaznicima. Obavezno se vodi evidencija prisutnosti polaznika na skupnim konzultacijama.
Vježbe će se izvoditi u specijaliziranoj učionici ustanove (praktikumu) ili će se održavati u zdravstvenim ustanovama u kojima se provodi medicinska rehabilitacija i fizikalna terapija, u stacionarnim ili polikliničkim odjelima s kojima ustanova ima sklopljen ugovor o poslovnoj suradnji. Praćenje i ocjenjivanje polaznika provode nastavnici iz ustanove koji će provoditi vježbe.
Ako tražite program koji spaja rad s ljudima, zdravstvo i dinamiku pokreta, fizioterapeutski tehničar idealan je izbor za vas!
Zašto postati fizioterapeutski tehničar/tehničarka?
Fizioterapeutski tehničar zdravstveni je radnik koji, uz nadzor licenciranog fizioterapeuta, pomaže pacijentima u procesu rehabilitacije i očuvanja tjelesne funkcionalnosti. Fokus je njegova rada provođenje terapijskih postupaka i vježbi koje poboljšavaju pokretljivost, smanjuju bol te potiču oporavak nakon ozljeda, operacija ili bolesti.
Ključne odgovornosti fizioterapeutskog tehničara:
.
Provođenje terapijskih postupaka
- primjena fizikalne terapije (npr., elektroterapije, ultrazvuka, toplinske terapije)
- provođenje vježbi kineziterapije (vježbe za jačanje mišića i vraćanje pokretljivosti)
- manualne tehnike poput osnovnih masaža i mobilizacija zglobova
Podrška pacijentima tijekom rehabilitacije
- pomoć pacijentima u izvođenju individualnih ili grupnih vježbi
- edukacija pacijenata o pravilnom držanju tijela, korištenju ortopedskih pomagala i prevenciji ozljeda
Priprema i održavanje opreme
- priprema terapijskih aparata i materijala
- održavanje higijene opreme i prostora za terapiju
Administrativni zadaci
- vođenje evidencije o pacijentima i provedenim terapijama
- suradnja s fizioterapeutima i drugim zdravstvenim djelatnicima u izradi terapijskih planova
Prevencija i savjetovanje
- sudjelovanje u programima za očuvanje zdravlja i prevenciju kroničnih bolesti
- informiranje pacijenata o zdravom načinu života i pravilnoj tjelesnoj aktivnosti