Farmaceutski tehničar

Program obrazovanja polaznika u području zdravstva s naglaskom na usvajanje znanja i vještina potrebnih za rad u javnim i bolničkim ljekarnama, biljnim ljekarnama, drogerijama, veletrgovinama, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji te analitičkim, galenskim i drugim laboratorijima. 

Uvjeti za upis u program

U program za stjecanje srednje stručne spreme i prekvalifikacije za zanimanje farmaceutski/a tehničar/ka mogu se upisati polaznici koji imaju:

  • završenu osnovnu školu,
  • najmanje 15 godina života i
  • liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti.

U program prekvalifikacije za zanimanje farmaceutski/a tehničar/ka mogu se upisati polaznici koji imaju:

  • najmanje 17 godina starosti,
  • završenu srednju školu,
  • liječničku potvrdu o zdravstvenoj
  • sposobnosti za obavljanje poslova farmaceutskog/e tehničara/ke

Za polaznike koji se upišu u program prekvalifikacije izvršit će se uvid u svjedodžbe te nastavne planove i programe škole koju su prethodno završili. Pri tom će se utvrditi:

  • razlike i dopune opće obrazovnih sadržaja koje polaznik treba polagati,
  • razlike i dopune strukovnih sadržaja koje polaznik treba polagati,
  • praktični dio nastave koju polaznik treba obaviti.

PRIJE POČETKA IZVOĐENJA NASTAVE SVAKI POLAZNIK DOBIVA ODLUKU O RAZLIKOVNIM ISPITIMA, IZ KOJE JE VIDLJIVO KOJI SE PREDMETI I OBRAZOVNI SADRŽAJI PRIZNAJU TE KOJI SE PREDMETI I OBRAZOVNI SADRŽAJI UKLJUČUJU U PROGRAM NASTAVKA OBRAZOVANJA ODNOSNO PREKVALIFIKACIJE.

O programu

Program za stjecanje srednje stručne spreme i prekvalifikacije za zanimanje farmaceutski tehničar izvodi se u obrazovanju odraslih u trajanju od 3 183 sata konzultativno-instruktivnom nastavom.

Broj sati svakog pojedinog teorijskog predmeta općeobrazovnog dijela iznosi 50% od broja nastavnih sati propisanih nastavnim planom za redovito obrazovanje, a teorijski predmeti strukovnog dijela se izvode se u 100% fondu sati propisanih nastavnim planom za redovito obrazovanje. Vježbe se izvode u punom fondu sati propisanim nastavnim planom za redovito obrazovanje.

O nastavi

Konzultativno-instruktivna nastava izvodi se putem skupnih i individualnih konzultacija. Skupne konzultacije čine 2/3 ukupnog broja sati za nastavu pojedinog predmeta utvrđenog u programu, izvode se s cijelom obrazovnom skupinom i obvezne su za sve polaznike. Preostalu 1/3 čine individualne konzultacije, koje se provode prema utvrđenom rasporedu i potrebi polaznika, neposredno u ustanovi, putem elektroničke pošte i slično.

Skupne i individualne konzultacije se organiziraju prema utvrđenom rasporedu u ustanovi, koji se prije nastave objavljuje na oglasnoj ploči i dostavlja polaznicima. Obavezno se vodi evidencija prisutnosti polaznika na skupnim konzultacijama.

Vježbe će se izvoditi prema nastavnom planu i programu u specijaliziranoj učionici ustanove (praktikumu) i prostoru farmaceutske industrije/farmaceutskim tvrtkama ili ljekarnama koje imaju sve odgovarajuće uvjete za provođenje vježbi, a s kojom ustanova ima sklopljen ugovor o poslovnoj suradnji. Praćenje i ocjenjivanje polaznika provode nastavnici iz ustanove koji će provoditi vježbe

Ako tražite program koji spaja rad s ljudima, zdravstvo i dinamiku pokreta, fizioterapeutski tehničar idealan je izbor za vas! 

Zašto postati fizioterapeutski tehničar/tehničarka?

Posao farmaceutskog tehničara razlikuje se ovisno o tome radi li u ljekarni, laboratoriju ili farmaceutskoj proizvodnji.

Farmaceutski tehničar koji radi u ljekarni

bavi se pripravljanjem različitih farmaceutskih pripravaka. Priprema lijekova odnosi se na dozirano miješanje različitih sastojaka u obliku otopina, krema, čajeva, masti i dr. prema standardnim receptima. Vodi laboratorijski dnevnik odnosno popis svih pripravaka napravljenih u laboratoriju ljekarne, također vodi evidenciju rokova lijekova i dr.

Farmaceutski tehničar koji radi u laboratoriju

priprema i kontrolira funkcionalnost laboratorijske opreme te priprema i provodi kontrolu i identifikaciju supstancija. Nakon pripreme za rad provodi različite fizikalno-kemijske i biološke analize laboratorijskih uzoraka poradi utvrđivanja njihove kvalitete. Kad završi propisane analize, skladišti laboratorijske uzorke, a tijekom radnog dana vodi laboratorijski dnevnik o svim radnim zadacima, fazama posla i njihovom trajanju.

Farmaceutski tehničar koji radi u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji

priprema proizvodnju te nadzire tehnološke faze (otapanje, tabletiranje, mljevenje, sijanje) u proizvodnji farmaceutskih i kozmetičkih preparata (injekcija, sirupa, otopina, masti, tableta, granula i dr.). Nadzor obuhvaća i provjeru ispravnosti vitalnih dijelova postrojenja, identifikaciju i kontrolu svih važnih sirovina koje ulaze u proizvodni proces. Nadzire i rad radnika u proizvodnji, daje radnicima zadatke te izvještava nadređene o stanju postrojenja i radu kadrova. Evidentira proizvedenu količinu i kvalitetu proizvedenih roba.

Skip to content