Naša škola je sudjelovala u Erasmus+ projektu Udruge mladih V.U.K. u sklopu kojeg je educirala više stotina mladih o demokraciji i biračkom pravu, a preporuke predstavila hrvatskim europarlamentarcima u Bruxellesu
Budući da je u Republici Hrvatskoj 2024. godina prozvana “superizbornom godinom” ukazala se potreba educiranja mladih koji prvi put imaju pravo izlaska na izbore; stoga je Udruga mladih V.U.K. u suradnji sa srednjim školama iz cijele Hrvatske, a uz stručnu pomoć Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj provela jedanaestomjesečni projekt “K67 – biračka kabina nove generacije”.
U sklopu projekta srednjoškolci koji su prošli edukaciju i radionice o biračkom pravu, izborima i demokraciji dolaze iz deset škola, točnije iz Prve gimnazije Varaždin, Strojarske i prometne škole Varaždin, Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, Srednje škole Čakovec, Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin, Srednje škole Konjščina, Gospodarske škole Varaždin, Srednje škole Krapina, Elektrostrojarske škole Varaždin i Glazbene škole Varaždin. Educirani mladi su potom u suradnji s članovima Udruge V.U.K. radili kampanju među svojim vršnjacima kojom su ih poticali da izađu na izbore i budu aktivniji članovi društva. Srednjoškolci koji su bili najkreativniji i obuhvatili svojom kampanjom najviše vršnjaka postali su K67 ambasadorima projekta, a u drugoj fazi projekta, osim zabavno-popratnih aktivnosti u sklopu glazbenog festivala KVART koji je održan od 6. do 8. lipnja 2024. u Varaždinu, mladi sudionici su na panel raspravi imali priliku razgovarati s hrvatskim kandidatima za Europski parlament Ninom Skočak i Ladislavom Ilčićem, i susresti se s predstavnicima Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Zanimljivi su rezultati anketa koje su proveli: Oko74% mladihsmatra da je njihov glas na izborima bitan. No, više od 50%njih smatra da je sadržaj političkih kampanja nedovoljno prilagođen mladima. Kao najvažnije područje mladima (90% svih ispitanika) istaknulo se ZAPOŠLJAVANJE. 2. LJUDSKA PRAVA I KVALITETNO OBRAZOVANJE druga su dva prioriteta (87% svih ispitanih). 3. Nedostupnost priuštivog stanovanja jedan je od ključnih aktualnih problema u Hrvatskoj, a izazov STANOVANJA, odnosno stambenog osamostaljivanja istaknulo je čak 79% ispitanih. Na osnovi prikupljenih podataka donesene su preporuke koje su su hrvatskim europarlamentarcima Biljani Borzan, Gordanu Bosancu, Sunčani Glavak, Toninu Piculi i Marku Vešligaju u Europskom parlamentu predstavili K67 ambasadori.
Cijeli dokument dostupan je na linku: PROČITAJ PREPORUKE.